Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Zemin Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

Zemin kaplama uygulamalarında tercih edilen daha çok dirençli ve temizlenmeye karşı aşınma oranı düşük olan yüzeylerdir. Her bir zemin kaplama çeşidi kullanım sırasında farklı bir özellik barındırır. Bu bazı durumlarda ısı ve ses yalıtımını desteklerken bazı durumlarda ise uzun ömürlü olmasını sağlar. Özellikle zemin alanı kaygan olmaması gereken kullanım sahaları bulunur. Bunun için de özel bir kaplama kullanılmaktadır. İç ve dış mekanda kullanılan epoksi kaplama malzemeleri de değişebiliyor. Zemin kaplama uygulamalarında en doğru teknik ihtiyacı en kısa sürede doğru metotlarla belirleyebilmektir. Ön bir keşif süreci sonrasında zemin üzerinde uygulanacak malzemenin kalınlığı ve türü tespit edilebilir. Özellikle zeminde kırılmalar, çatlamalar fark ediliyorsa buna yönelik bir işlem uygulanmalıdır.

En Çok Tercih Edilen Zemin Kaplamaları

Günümüzde sıklıkla tercih edilen zemin kaplama uygulamaları arasında epoksi zemin kaplama başta olmak üzere Poliüretan, Kauçuk, PVC, laminat, 3 boyutlu ve seramik zemin kaplama tekniklerinden yararlanılır. Doğru bir zemin kaplama yalıtımı destekler. Estetik olarak da kusursuz bir görünüm sunar. Uygulanacak alan eğer dış mekansa mevsim şartlarına daha elverişli bir malzeme kullanılmalıdır. İç mekan kullanımlarında; özellikle ev içlerinde daha çok laminat parke tercih edilir. Epoksi zemin fiyatları uygun fiyatlı oluşu temizlenmesinin kolay olması ve antibakteriyel oluşu ilgi çekicidir. Leke tutmayan epoksi boya laminant parke her ne kadar bütçe yönü ile uygun ve estetik bir görüntüsü sunsa da olumsuzlukları da bulunur. Özellikle yoğun su ile temas ettiğinde parke suyu emebiliyor ve bu da şişmelere neden oluyor.

Zemin Kaplama Çeşitleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sıklıkla tercih edilen  ankara epoksi zemin kaplama aşınmaya, suya ve neme karşı büyük bir denge sunar. Kolayca temizlenebilir. Farklı renklerde ve şeffaf yapısı ile de ilgi çeker. PVC zemin kaplama uygulamaları ise uzun ömürlü olduğu için daha çok tercih edilir. Oldukça esnek ve dayanıklı bir malzeme ile üretimi gerçekleştiği için iş yerleri, ofis alanları, okul ve hastane alanlarında tercih edilir. Sıvı geçirmeyen ankara epoksi kaplaması yapısıyla hijyenik bir kullanımda sunar.

Ahşap zemin kaplamaları arasında yer alan masif parke uzun ömürlü ve sağlıklı oluşu ile ilgi çekiyor. Estetik olarak da şık bir görünüm sunan Masif cilalı görüntüsü ile her zaman parlak ve doğal bir ışıltı sunar. Poliüretan epoksi kaplama fiyat bilgisi için ZEK Zemin Epoksi Kaplama  ile iletişime geçebilirsiniz. Özellikle spor salonlarında ve otopark alanlarında kullanılır. Farklı desenler ile estetik bir görüntüsü sunulabilir. Kolay temizlenir ve bakıma ihtiyacı oldukça azdır.

Sayfayı Paylaş


[ZEK Zemin Epoksi Kaplama Telif haklarını saklı tutar.]