Epoksi Hangi Zemine Uygulanır?

Epoksi Hangi Zemine Uygulanır?

Estetik ve kullanışlı olması amaçlanan her yüzey için epoksi kaplama en uygun uygulamalardan biridir. Kullanım alanı gereği dayanıklı olması en önemli konu olan yerlerde yine epoksi maddenin sağlamlığı ve dış etkenlere karşı dayanıklılığı öne çıkıyor. 

Hastane ve otopark gibi ortak kullanım alanlarının zeminlerinde epoksi zemin tercih edilmesinin nedeni dayanıklı ve temizliğinin kolay olmasından dolayıdır. Evlerde de yine sıkça tercih edilen epoksi boya, şık ve sıra dışı alanlar oluşturmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. 

Uygulama aşamasında istenilen kalıba uyması ve şekil vermenin pratik olmasından dolay da epoksi zemin kaplama birçok alanda hiç düşünmeden kullanılan malzemelerin başında geliyor. 

Epoksi Kullanımı İle Ne Amaçlanır?

Her türlü darbe ve sürtünmeye karşı dirençli yapıda olmasından dolayı epoksi zemin birçok alanın vazgeçilmez detayları arasında yer alıyor. Tüm zeminler için uygun bir malzeme olması, yüksek maliyetli ve dayanıksız birçok zemin kaplamadan öncelikli olmasına neden oluyor.

Üstün yalıtım özelliği nedeniyle iletkenliğin amaçlandığı yüzeylerde de rahatlıkla tercih edilebiliyor. Pürüzsüz ve parlak olmasına rağmen kaygan olmayan zeminlere ihtiyaç duyulduğunda epoksi boya kaplamanın avantajlarından yararlanılıyor. Epoksi ile sağlamlığı netleşecek olan zeminlerde dayanıklılık söz konusu değilse, uygulama öncesinde mutlaka güçlendirme çalışmaları yapılmalıdır. Böylece epoksi ile birlikte uzun yıllar dayanıklı ömrü bulunan zeminlere sahip olmak mümkün olmaktadır. 

Epoksi Uygulama Aşamaları Nelerdir?

Birbiri ile entegre olan her aşama epoksi zemin kaplama işleminin sağlam ve dayanıklılığını artıran bir etkendir. Bu nedenle eğer ihtiyaç varsa zemin güçlendirmesi, ardından da zeminin yeterince temiz olduğundan emin olmak gerekiyor. Çift kat epoksi boya kullanımında ilk katın astar özelliğinde olması ve yeterince kurumasının beklenmesi gerekir. 

İstenilen renk ve şekillerde uygulanan epoksinin kuruma süresine mutlaka dikkat edilmelidir. Özelliklerine göre zeminlerin kuruma süreleri de farklılık gösteriyor. Uygulama yapılacak zeminin yapısına en uygun epoksi kaplama malzemesinin tercih edilmesi uzun vadede sorunsuz, hijyenik ve fonksiyonel zeminlere sahip olmayı mümkün kılacaktır. Bu noktada en iyi epoksi zemin kaplama yapan firmalarla iletişime geçmek kusursuz zeminler anlamına gelecektir.

Sayfayı Paylaş


[ZEK Zemin Epoksi Kaplama Telif haklarını saklı tutar.]