Epoksi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Epoksi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Son yıllarda endüstriyel faaliyetlerin neredeyse bütününde görülen epoksi, güçlü kimyasal formülü ve dayanıklılığı ile cezbedici pek çok yönü bulunuyor. Uygulama aşaması tamamlanıp kuruduktan sonra oldukça sert bir dokuya kavuşması epoksi reçine ideal bir yapıştırıcı görevi görmesine neden oluyor. 

Epoksi zemin kaplama birçok alanın zeminlerinin sağlam bir malzeme ile kaplanmasına eşlik eder. Endüstriyel kaplamalar, kaymaz kaplamalar, müzik aletlerinin yapımında ve otomotiv sanayisinde sıklıkla tercih ediliyor. Uygulandığı ilk hali ile kurumaya başlayan epoksi zemin, neme ve dış faktörlere karşı oldukça dayanıklıdır. Uzun yıllar raflarda bozulmadan saklanabildiği için satıcıların en çok tercih ettiği zemin kaplama malzemeleri arasında yer alıyor. 

Neden Epoksi Zemin Kaplama Tercih Ediliyor?

Uygulamasının kolay ve pratik olması ve sonrasında ise oldukça sert bir birleştirici etkene dönüşmesi epoksinin birçok alanda kullanılmasına neden oluyor. Çeşitli üretimi yapılan eşyaların yüzeylerinde tercih edilirken, ortamların zemin kaplamalarında da epoksi zemin kaplama modelleri tercih ediliyor. 

Özellikle fabrika gibi endüstriyel alanların zemin uygulamalarında epoksi kullanılmasındaki başlıca sebep dayanıklı olmasıdır. Beton ve ahşap zeminlerin darbelere karşı dayanıksız olması ve sık sık tadilat istemesi epoksi boya malzemesinin öncelikli olmasına neden oluyor. 

Epoksi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Epoksi insan sağlığına zararlı maddeleri yoğun şekilde ihtiva etmese de uzun süre bilinçsizce maruz kalmak sağlık için bazı riskleri beraberinde getirebilir. Bu nedenle epoksi zemin ve yüzey uygulamalarında mutlaka uzman ve profesyonel kişilerden hizmet alınmalıdır. 

Birden çok kat epoksi uygulaması yapılmak istendiğinde ilk kat epoksinin iyice donduğundan emin olmak gerekiyor. Yeterince sertleşmeden ikinci katın uygulanması epoksinin dayanıklılığını ve pürüzsüz görüntüsünü olumsuz etkileyecektir. 
Epoksi reçine döküldüğü alanlardan temizlenmesi çok zor olan ve bu nedenle uygulama aşamalarında son derece dikkatli olunmasını gerektiren bir malzemedir. Son yıllarda evlerde de kullanım yaygınlığı artan epoksi, masa, sehpa ve dekoratif sunum ürünlerine kadar çok fazla üründe kullanılıyor. Epoksi zemin kaplama fiyatları ise sağladığı fayda ve dekoratif görünüm özelliklerinin yanında oldukça uygun maliyetli kalmaktadır. Uzun yıllar sağlamlığını koruması nedeniyle artık birçok yüzeyde epoksi kaplama tercih ediliyor.

Sayfayı Paylaş


[ZEK Zemin Epoksi Kaplama Telif haklarını saklı tutar.]