Epoksi Astar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Epoksi Astar Nedir? Nasıl Kullanılır?

Epoksi Astar Nedir ? Nasıl kullanılır ? sorusu bu malzemenin kullanılacağı yerlerde devreye girmektedir. Epoksi astar kaliteli bir boya çeşitidir. 

Epoksi astar nedir ?

Epoksi astar asıl boyadan önce atılan çoğunlukla ve tercihe göre gri renkli olabilen boya çeşitidir. Bu astarlar parlak ve kaliteli görünüme sahiptirler. Bu astarlar özel ekipmanlar ile uygulanır. Bunların başında çivili ayakkabılar gelmektedir. Epoksi yapısından dolayı o çivi izlerini dahi kapatabilirken, normal boyalarda bilindiği üzere böyle bir durum olmamaktadır. Aslında bir yapıştırıcı türü de denebilir. Epoksi zeminlere çok kuvvetli tutunur. Aynı zamanda termosetler grubundandır. Bu da Epoksi boyayı önde tutan kalite özelliklerinden biri olarak göze çarpmaktadır. Bu özellik de Epoksi zeminleri revaçta tutup uzun yıllar boyunca vazgeçilmez kılmaktadır. Aynı zamanda epoksi zemin fiyatları uygun da olup, müşteri memnuniyetini de artırmaktadır. 

Nasıl Kullanılır ?

Epoksi astarlar, Ankara epoksi zemin uygulamalarından önce kutuları açılır. Güzelce dakikalar sürecek şekilde ve boya iyice homojen bir hal alabilecek şekilde karıştırılır. Ardından epoksi zemin uygulaması yapılacak yer tüm yabancı maddelerden arındırılır. Kendi prospektüsüne göre seçilecek temizleyiciler ile ( örneğin: tiner, benzin..) temizlenerek her türlü pislik ve yapışmayı tutunmayı önleyecek malzeme dışarı atılır. Zemin tamamen temiz hale geldikten sonra ilk kat uygulanmaya başlanır. Bu uygulamalarda genellikle rulo tercih edilebilir. Bazı yerler bu uygulama için mala da tercih edebilmektedir. Mala ile uygulanan zeminler çok daha temiz olmalıdır ki, tutunma da çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşebilsin ve epoksi zemin uzun ömürlü olabilsin. 
Uygulama sonrasında epoksi astar kullanılırken, ikinci kat yani son kat da denebilir; bu kat astar atılır. Bu kat astar, haliyle belirli bir süre sonra atılmalıdır. Bu süre de markadan markaya fark edebilmek ile beraber, genellikle dört ya da altı saat gibi bir süre olmaktadır. Bunun seçimi size kalmıştır. Tam kuruma isteniyor ise haliyle altı saat beklenmesi çok daha uygun olacaktır. Yok eğer daha kısa sürede olması isteniyor ise iki saatlik fark beklenmeyebilir. Ayrıyeten ortam da epoksi astarın kurumasında çok önemli bir faktör olacaktır. Ankara epoksi zemin fiyatları da yılların getirdiği ustalıkla beraber çok da uygun seviyelerde olabilmektedir. Dayanıklı zeminler için; epoksi astar nedir ? konusu incelenmelidir. Firmamız da bu konuda sahip olduğu deneyimler ile Ankara epoksi zemin konusunda önde gelen firmalardandır.

Sayfayı Paylaş


[ZEK Zemin Epoksi Kaplama Telif haklarını saklı tutar.]